Ana içeriğe atla

Erasmus Yerleştirme Toplantısı Duyurusu

Değerli Öğrencilerimiz,

2023-2024 Akademik yılı için Erasmus yerleştirme toplantısı 23 Mart 2023 Perşembe günü 12:30'da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

Bununla ilgili hususlar aşağıdaki ekte belirtilmiştir.

 

 

 

2023-2024 akademik yılı için Erasmus yerleştirme toplantısını 23 Mart 2023 Perşembe günü 12:30'da çevrimiçi olarak gerçekleştireceğiz. Toplantıya katılım linkini daha sonra e-mail yoluyla ileteceğiz. Bu nedenle lütfen öğrenci e-posta hesaplarınızı kontrol etmeyi unutmayın. 

Tercihler bu toplantıda netleşeceği için herkesin katılım önemlidir. Önemli bir mazeret nedeniyle katılamayacaksanız mutlaka önceden bize iletin, aksi takdirde sizin için yerleştirme yapmamız mümkün olmaz. Yerleştirmeyi puan sıralamasına göre yapacağız, bu sıraya göre her birinize tercih hakkı vererek ilerleyeceğiz. 

Toplantıya gelmeden önce şu noktalara dikkat edip hazırlık yapmanızı önemle tavsiye ederiz: 

 • Her öğrencinin birer defa olmak üzere dönem ve üniversite değiştirme hakkı bulunmaktadır. Yerleştirme işlemi yapılırken bu kurala uygun şekilde üniversite tercihini yapmanız beklenmektedir. Bir sonraki başvuru döneminde puan kesintisi yaşamamak için değişiklik talebi dilekçesini süreç takviminde belirtilen tarihlerde Erasmus Ofisine iletmeniz gerekmektedir.

   

 • Başvuru esnasında belirttiğiniz dönem tercihlerini yerleştirme toplantısı sırasında değiştirebilirsiniz.

   

 • Tercih yaparken partner kurumun öğrenim dili veya dil sertifikası gibi gerekliliklerini dikkate almalısınız. Gereklilikleri karşılayamamanız halinde partner kurum başvuru sırasında bu belgeleri temin edemeyen öğrencileri kabul etmeyebilir.

   

 • Bir dönem için 30 ECTS, 2 dönem tercih etmeniz halinde 60 ECTS alabiliyor olmalısınız. Bu aralıklarda ECTS alamazsanız hareketlilikten yararlanamazsınız.

   

 • Partner kurumdan alınan her dersin YTÜ’de karşılığının bulunması ve daha önce almadığınız veya almış ancak başarısız olduğunuz derslerden oluşması gerekmektedir.

   

 • Öncelikle YTÜ Erasmus biriminin web sayfasındaki anlaşmalı okullar listesini (aktif olanları) inceleyerek gitmeyi düşündüğünüz okullarla yapılmış ikili anlaşmaları ve okulların web sayfalarını inceleyin. Özellikle herhangi bir dil seviyesi zorunluluğu ve belge iletme gerekliliği olup olmadığına dikkat edin.

   

 • İkili anlaşmaya sahip olduğumuz okulların toplam kontenjanının tüm öğrencilerimize yetmemesi söz konusu olabilir. O nedenle şu an için başarı sıranıza uygun olarak sizleri yerleştireceğiz, boşalan kontenjan olduğu takdirde okullarda değişiklik yapılabilir ancak ilk yerleştirmede herhangi bir okula yerleştirilmeyen öğrencileri sonradan listeye dahil etmemiz maalesef mümkün olmayacak. 

   

Toplantıda görüşmek üzere,

 

Yetkin Başkavak (baskavak@yildiz.edu.tr)

Elif Bali Kurtarır (ebali@yildiz.edu.tr)