Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Mezun Görüşleri

ÖĞRENCİ VE MEZUN GÖRÜŞLERİ


Hicret Turhan, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 4. Sınıf öğrencisi

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde 2. yılımı bitirdim. Bu 2 yılın bir değerlendirmesini yaptığımda çok fazla değişiklikler geçirdiğimi görüyorum. Artık toplumda meydana gelen olaylara çok daha sorgulayıcı, eleştirel ve objektif bir gözle bakabiliyorum. Bu süreçte hocalarımızın yaklaşımı çok önemliydi. Katılımcı bir ders işleyiş tarzıyla bizi bu yapıları sorgulamaya teşvik ettiler.  Bize hireyarşik bir öğrenci - öğretim üyesi ilişkisinden çok her şeyi tartışıp, görüş alışverişi yapabileceğimiz bir ortam sundular. Kısaca özetlemek gerekirse bölümümde beklentilerimden fazlasını buldum.

 

 

Mezun Görüşleri

Hatice Yıldız, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 2010 Mezunu

Koç Üniversitesi Karşılaştırmalı Tarih Toplum Çalışmaları Yüksek Lisans Öğrencisi

 

Öğrencilerin akademik ve kişisel gelişimi ile ilgilenen, yardıma hazır, nitelikli öğretim üyelerinin varlığı ve onların sürekli desteği, bu bölümde öğrenim görmenin bana sağladığı en büyük avantaj oldu. Bu sayede sosyal bilimlere iyi bir giriş yapma fırsatı buldum ve akademik gelişimimin sonraki aşamaları açısından ihtiyaç duyduğum formasyonu edindim. Bunun yanı sıra bölümün sağladığı sosyal olanaklar ve burada kurduğum dostluklar, lisansta geçirdiğim süreyi eğitim hayatımın en güzel, en keyifli dönemi haline getirdi.

 

Mustafa Can, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 2011 Mezunu

İstanbul Şehir Üniversitesi, Türkiye Çalışmaları Yüksek Lisans

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde aldığım eğitim süresince gündelik hayata ve aslında onun ayrılmaz bir parçası olan siyasete çok farklı perspektiflerden bakabilme yeteneğini edindim. Bölümümün bana kazandırdığı eleştirel düşünebilme ve empati kurabilme yeteneği sayesinde artık insanlar arasında yaşanan sorunlara temel oluşturan etkenlerin neler olduğunu daha iyi anlayabiliyor ve birarada yaşayabilmemizin yolunun da ancak farklılıklarımıza saygı duymaktan geçtiğini biliyorum. Bu sayede artık geleceğe daha umutlu bakabiliyorum. Önyargılarını yıkarak ufkunu genişletmek isteyen tüm genç arkadaşlara söyleyeceğim son söz şudur: bu bölümün gerçekten size katacağı çok şey var.